15.03.2018r. w czwartek w naszej AKADEMII ZDROWIA gościliśmy Pawła Stanisławskiego lek. med. Specjalistę – ginekologa położnika, chorób piersi, praktykującego w NZOZ Profilaktyka
Nasz zaproszony gość to jeden z najlepszych specjalistów między innymi w dziedzinie chorób piersi.Wiele czasu poświęcił na wskazanie na profilaktykę raka piersi.Warto, by o profilaktyce raka piersi nie zapominały panie w każdym wieku. Nie tylko dlatego, że to najczęściej występujący u polskich kobiet nowotwór złośliwy, ale i po to, by zaoszczędzić sobie bardziej inwazyjnego leczenia, za to umożliwić jak najdłuższe i zdrowe życie po chorobie.
Profilaktyka raka piersi polega na badaniach przesiewowych, czyli wykonywaniu badań mających na celu wykrycie nowotworu, gdy nie ma jeszcze objawów choroby oraz na prowadzeniu aktywnych działań w celu jak najwcześniejszego wykrycia nowotworu
Wcześnie wykryty rak piersi może być skutecznie leczony. Im mniejszy guz czy wykryta zmiana w piersi niewyczuwalna badaniem ręcznym, tym większe jest prawdopodobieństwo, że jest to rak o typie przedinwazyjnym (czyli nie dającym przerzutów). Także w przypadku, gdy zostanie wykryty rak inwazyjny, im jest on mniejszy, tym większe prawdopodobieństwo, że nie doszło jeszcze do przerzutów do węzłów chłonnych, a możliwości wyleczenia są większe.
W celu wczesnego wykrycia zmian w piersi stosuje się następujące badania:
- samobadanie piersi przez kobietę
- badanie lekarskie przy każdej kontroli u lekarza rodzinnego i ginekologa
- ultrasonografia piersi
- mammografia
- udział w Programie Wczesnego Wykrywania Raka Piersi
Ultrasonografia piersi nie jest wykorzystywana w praktyce w badaniach przesiewowych a jedynie jako uzupełniający element pogłębionej diagnostyki patologii wykrytych podczas mammografii. Metoda ta jest niezwykle cenna do oceny piersi o dużej gęstości gruczołowej a typowych zwłaszcza dla młodych kobiet, przed menopauzą¨, aktywnych hormonalnie, i powinna być metodą¨ z wyboru w tych grupach pacjentek. Jest to dobra metoda do badania torbieli piersi.
Wczesne wykrycie raka piersi umożliwia jego całkowite wyleczenie. Mammografia jest badaniem polegającym na prześwietlaniu piersi promieniami rentgenowskimi. Dawka promieniowania podczas takiego badania jest zbliżona do dawki otrzymywanej podczas prześwietlenia zęba.
Program przeznaczony jest dla pań w wieku od 50 do 69 lat, ubezpieczonych, które w ciągu ostatnich 2 lat nie wykonywały mammografii. Panie z określonej grupy wiekowej zgłaszają się z dowodem ubezpieczenia, bez skierowania, do wyznaczonych placówek.
Nawet jeśli badanie wykryje zmianę o charakterze guza nie musi to oznaczać raka. Spośród wszystkich guzków wykrywanych w piersi tylko około 10% okazuje się nowotworem złośliwym.
Kobiety z nieprawidłowym wynikiem mammografii kierowane są na diagnostykę uzupełniającą: USG piersi i/lub biopsję cienkoigłową i/lub biopsję gruboigłową z badaniem histopatologicznym. Badania te są wykonywane w ramach tego samego programu.
Było to bardzo cenne spotkanie .Były też wspominki np początków wprowadzania mammografów w Koszalinie i inne ciekawostki.Słuchałyśmy Pana doktora z zaciekawieniem bo wiemy jak ważny był to temat dla nas Kobiet.Dziękujemy