W PAŹDZIERNIKU w ramach rękodzielniczych warsztatów etnograficznych zgodnie z zapowiedzią wznowiony został wdzięczny temat „lalek-motanek” rozszerzony o zabawki z siana.
Nasze koleżanki czynnie uczestniczyły w warsztatach tworząc cudeńka.
Te pierwsze – wykonywane z rwanych szmatek bez użycia nożyczek i igieł zwane „lalkami dobrych życzeń” pełniły funkcję talizmanu. Ziarnuszka stawiana na piecu zapewniała dobrobyt w gospodarstwie, „żadanica” podarowana oblubieńcowi z ukrytym w woreczku lubczykiem czuwała nad stałością uczuć, „wielorączka” wspierała młodą gospodynię w mnogości prac gospodarczych.
Osoby nie zainteresowane wykonywaniem lalek mogły uszyć dekoracyjne serca z barwnych materiałów płóciennych, zdobić je wstążkami i sznurkami. Wsad z siana albo goździków zapewni przyjemny zapach będący wspomnieniem wiejskich wakacji, kwitnących łąk. Uwielbiamy lalki-motanki wykonane przez uczestników Etnograficznych Warsztatów Rękodzielniczych. Zajęcia odbywały się w poniedziałki w godz.10-13.00 w Muzeum w Koszalinie i prowadzone przez Panią Beatę Jankowską,której dziękujemy za cierpliwość i pomysły
Podczas listopadowych rękodzielniczych warsztatów etnograficznych zapraszamy uczestników do zapoznania się z tematyką pająków ludowych – kolorowych konstrukcji przestrzennych wykonywanych ze słomy, bibułek, grochu i wełny tak dawniej powszechnych w wiejskich chatach. Nauczymy zasad wykonywania tych wyjątkowych ozdób o pięknej krystalicznej lub kulistej formie, które zawieszone u sufitu, mieniące się kolorami bibułek, poruszane ruchem powietrza nadają pomieszczeniu niepowtarzalnego uroku.
Zapraszamy w poniedziałki