23.07 2019 r. we wtorek odwiedziliśmy Muzeum Obrony Przeciwlotniczej, które znajduje się na terenie Centrum Szkolenia Sił Powietrznych w Koszalinie, przy ul. Wojska Polskiego, u zbiegu z ul. 4 Marca, w południowo-wschodniej części miasta. Przez Muzeum oprowadził nas profesjonalny przewodnik.
Ponadto w muzeum prezentowana jest kolekcja mundurów i oporządzenia żołnierzy artylerii przeciwlotniczej PSZ na Zachodzie oraz umundurowanie żołnierskie z lat 1945-90 oraz pamiątki z historii Oficerskiej Szkoły Artylerii Przeciwlotniczej i Wyższej Oficerskiej Szkoły Obrony Przeciwlotniczej z lat 1948-97.
Instytucja posiada też swoją bibliotekę, w której znaleźć można literaturę z zakresu techniki, historii uzbrojenia oraz dziejów jednostek artylerii przeciwlotniczej WP.
W ekspozycji zewnętrznej można obejrzeć wszystkie typy armat przeciwlotniczych okresu II wojny światowej, przeliczniki artyleryjskie, stacje radiolokacyjne i rakiety przeciwlotnicze będące w wyposażeniu do 1998 r.
Muzeum Obrony Przeciwlotniczej – MOPL jest nową instytucją kultury, której oficjalne otwarcie odbyło się 8 stycznia 2016 r. Placówka ta jest oddziałem Muzeum Sił Powietrznych – MSP w Dęblinie, wpisana do rejestru instytucji kultury prowadzonego przez Ministra Obrony Narodowej i posiadającego osobowość prawną. Muzeum jednak utworzone zostało przy Wyższej Szkole Oficerskiej Wojsk Obrony Przeciwlotniczej – WSOWOPL już w 1976 r. Powstało ono wtedy pod nazwą „Muzeum Sprzętu Obrony Przeciwlotniczej”, a po przebudowie budynku w roku 1980 i połączeniu z nowo powstałą salą tradycji uczelni, przyjęło nazwę „Muzeum Obrony Przeciwlotniczej”. Muzeum na terenie jednostki przy Centrum Szkolenia Sił Powietrznych (wcześniej WSOWOPL) w Koszalinie funkcjonowało do 2012 r. Po przeniesieniu własności na rzecz Muzeum Sił Powietrznych w Dęblinie budynek przeszedł gruntowną modernizację i został wyłączony z części koszar. Tym samym Muzeum Obrony Przeciwlotniczej stało się placówką muzealną ogólnodostępną dla zwiedzających.
Sala muzealna podzielona jest na dwie części. Pierwsza sala to wystawa stała pt. „Historia polskiej broni przeciwlotniczej”, która urządzona jest chronologicznie, tj. od początków powstania pierwszych polskich jednostek przeciwlotniczych, począwszy od 1919 r. daty przyjętej jako narodziny polskiej artylerii przeciwlotniczej, aż po współczesność. Drugą część stanowi sala poświęcona jednostkom wojskowym stacjonującym obecnie w Koszalinie. Muzeum tworzy również ekspozycja plenerowa, na której prezentowany jest sprzęt przeciwlotniczy wielkogabarytowy: rakietowy, artyleryjski, radiolokacyjny, jak również dwa samoloty szkolno-treningowy PZL TS-11 Iskra oraz samolot transportowy Jak-40. ”