Wspólnie z Wycieczką z Przewodnikiem członkowie Stowarzyszenia VivaMY pojechali w sobotę 15.07.2017r. na jednodniową wycieczkę do Wdzydz na 44 Jarmark Wdzydzki i do Muzeum – Skansenu we Wdzydzach Kiszewskich
Po drodze odwiedziliśmy:
Bytów – przepiękne kaszubskie miasto powiatowe w województwie pomorskim. Położenie na Kaszubach wśród pagórków, lasów i licznych jezior sprawia, że jest ono niezwykle atrakcyjne pod względem turystycznym, wędkarskim oraz łowieckim. Przyciąga turystów na weekendowy i wakacyjny wypoczynek. Podczas wycieczki poszliśmy na dziedziniec zamkowy i usłyszeliśmy krótką historię zamku krzyżackiego.
Kościerzynę -miasto położone w woj. pomorskim, w krainie geograficznej zróżnicowanej pod względem krajobrazowym, zwanej Szwajcarią Kaszubską. Jest to kraina nie tylko licznych, ale pięknych jezior o suchych, piaszczystych brzegach, rzek, malowniczych i dość wysokich wzniesień. Teren ten jest zaliczany do najpiękniejszych krajobrazowo rejonów i niewątpliwie jednego z najbardziej uroczych zakątków kraju. Spacerkiem przeszliśmy przez na rynek starego miasta,gdzie przekazano nam krótką historię miasta.
I dotarliśmy na Jarmark.
Jarmark Wdzydzki to największa na Kaszubach letnia impreza folklorystyczna, która odbywa się w muzeum na wolnym powietrzu. Tradycyjnie – od 1973 r. – dzieje się zawsze w trzecią sobotę i niedzielę lipca.
Wydarzenie to skupia kilkanaście tysięcy odbiorców, wśród których byliśmy i my.
Na 22-ha terenie Muzeum odbywają się występy regionalnych zespołów folklorystycznych, wiejskich teatrzyków i kabaretów, śpiewaków, chórów, gawędziarzy i muzyków, pokazy dawnych zawodów, wiejskich rzemiosł i tradycyjnych zajęć, a w klimacie stylowych wnętrz rozbrzmiewa muzyka dawnych wieków wykonywana na zabytkowych instrumentach.
Na Jarmarku spotykają się twórcy ludowi, rękodzielnicy, rzemieślnicy i artyści aby pokazać swój warsztat pracy, umiejętności i wyroby. Jak zawsze korzystają z muzealnych wnętrz jako tła do ekspozycji, gotowych warsztatów, ich wyposażenia i narzędzi do prezentacji i pracy. W czasie imprezy wszelkie urządzenia domowe, gospodarskie i przemysłowe odgrywać będą swoje małe i duże zadania. Wyjątkowo też, w atmosferze tego święta, smakują specjały licznych regionalnych kuchni, a rodzinne gry i zabawy ludowe, konkursy z nagrodami gwarantują wszystkim dobrą zabawę, miły nastrój i niezapomniane wrażenia.
Ciekawe jest samo Muzeum-Kaszubski Park Etnograficzny,które oczywiście zwiedziliśmy zaglądając w każdy kąt.
Początki Muzeum we Wdzydzach Kiszewskich sięgają 1906 r. Jego twórcy Teodora i Izydor Gulgowscy byli założycielami, wówczas pierwszego na ziemiach polskich, muzeum na wolnym powietrzu. Urządzili je w XVIII – wiecznej gburskiej chałupie, którą odkupili od miejscowego gospodarza – Michała Hinca. Tam zgromadzili, typowe dla tego czasu, sprzęty domowe i gospodarskie oraz cenną kolekcję złotem haftowanych czepców, obrazów malowanych na szkle i ceramiki.
Naukowa działalność i społeczne pasje Założycieli Muzeum spowodowały także rozwój miejscowego rękodzieła i odkryły piękno kaszubskiej sztuki ludowej, które tkwi w misternych korzennych plecionkach i wielobarwnych wdzydzkich haftach.
Obecnie, już ponad 100 – letnie, Muzeum to 22 ha obszaru położonego nad brzegiem jeziora Gołuń zabudowanego obiektami regionalnej architektury. Chałupy, dwory, szkoła, kuźnia, karczmy, wiatraki, kościoły, budynki gospodarcze i warsztaty rzemieślnicze – ponad 50 obiektów z Kaszub i Kociewia świadczą o różnorodności budownictwa wiejskiego z okresu od XVII do XX wieku. Wiernie odtworzone wnętrza wraz z autentycznym wyposażeniem, czasowo uruchamiane urządzenia gospodarcze i przemysłowe nadają temu miejscu niezwykły klimat, spotęgowany malowniczym położeniem i walorami otaczającej przyrody.
Było wspaniale pod każdym względem.Pogoda i humory dopisywały, uczestnicy wspaniali szczególnie z VivaMY, dużo atrakcji,fantastyczna Pani ANIA nasz Przewodnik, świetnie zorganizowany wyjazd przez Firmę WYCIECZKA Z PRZEWODNIKIEM.
Świetnie spędzona sobota.
Już dziś zapowiadamy,ze w przyszłym roku tu wrócimy .