W maju jak zwykle braliśmy udział w Rękodzielnicze Warsztaty Etnograficzne w Muzeum.Tematem wiodącym były zajęcia z lalek-motanek. Zajęcia to niepowtarzalna okazja do wykonania wyjątkowych prezentów dla mam. Nasi seniorzy (poniedziałek) mogli popracować nad bardziej skomplikowanymi formami laleczek.
Motanki to amulety, lalki mocy naszych słowiańskich przodków. Przygotowuje się je z gałganków i skrawków. Dzieci mogą bawić się świetnie nie tylko w „kulkach” w CH. Takie fantastyczne warsztaty etnograficzne prowadzi Muzeum w Koszalinie.Na zdjęciu Helka. Widzicie ten mały woreczek? To w nim tkwi szkopuł. Ukryty jest lubczyk. Nie trzeba być geniuszem, żeby wydedukować co oznacza taki amulet. Helka na lubczyk nawet nie spojrzała. Jako, że ma alergię na gluten, nawet nie spojrzała na ziarno. Wpakowała do woreczka jakiś sznurek.
-dlaczego twoja lalka ma w woreczku sznurek?
-to był żeglarski węzeł ósemkowy, mamo. Żeby moje życie było pełne przygód!
-dlaczego twoja lalka ma w woreczku sznurek?
-to był żeglarski węzeł ósemkowy, mamo. Żeby moje życie było pełne przygód!
Czerwcowe Etnograficzne Warsztaty Rękodzielnicze dla dorosłych wyjaśnią technikę powstawania filcu. Będzie można przekonać się jak podczas procesu spilśniania puszysta wełna przypominająca strukturą miękką watę zamienia się w zbity, sztywny i mocny filc. Wykorzystując technikę zwaną „filcowaniem na mokro” będzie można wykonać etui na telefon, sakwę lub kwiatek.Na warsztaty obowiązują zapisy. Zgłoszenia zainteresowanych przyjmuje Dział Oświatowy tel. 94 343 20 11, e-mail: oswiatowy@muzeum.koszalin.pl