21.06.2018r. w czwartek uczestniczyliśmy w bardzo ciekawym spotkaniu w naszej Akademii Zdrowia z lekarzem okulistą Panią Martą Mesterhazy ze Szpitala Wojewódzkiego. Na spotkaniu były poruszone w ciekawy sposób bardzo ważne dla nas tematy między innymi:
Zaćma (katarakta, łac. cataracta) – wrodzona lub degeneracyjna choroba oczu, prowadząca do zmętnienia soczewki. Jest jedną z przyczyn ślepoty. Polega na powstawaniu plamek lub zmętniałych obszarów na zwykle przezroczystej soczewce oka, co utrudnia promieniom świetlnym przedostanie się do siatkówki, a w konsekwencji prowadzi do upośledzenia ostrości wzroku. Im większe zmętnienia na soczewce oka, tym większe pogorszenie ostrości wzroku następuje u chorego.
Jaskra (łac. glaucoma) – grupa chorób oczu prowadząca do postępującego i nieodwracalnego uszkodzenia nerwu wzrokowego i komórek zwojowych siatkówki i co za tym idzie pogorszenia lub utraty wzroku (zawężenia pola widzenia). Głównym czynnikiem powodującym uszkodzenie nerwu wzrokowego w jaskrze jest nadmierny wzrost ciśnienia wewnątrz gałki ocznej
Jaskra jest chorobą szczególnie podstępną, ponieważ nawet przez wiele lat może rozwijać się w ukryciu, w żaden sposób nie dając o sobie znać. W momencie gdy pojawiają się objawy – najczęściej są to wtedy poważne zaburzenia widzenia – może być niestety już za późno na skuteczne leczenie.
Najczęściej dotyka osoby w podeszłym wieku, ale może rozwinąć się również u osób młodych.
Plamka żółta to część siatkówki, który odpowiada za widzenie środka obrazu bez zniekształceń. Jest mała, ma średnicę zaledwie 5-6 milimetrów. Umożliwia widzenie centralne, czyli takie, które pozwala nam na czytanie, pisanie czy rozróżnianie szczegółów i barw. Gra bardzo ważną rolę w narządzie wzroku i nawet niewielka jej degeneracja może spowodować zaburzenia widzenia.
Spotkanie przebiegło bardzo szybko z ogólnym dużym zainteresowaniem. Otrzymaliśmy wiele wskazówek jak dbać o nasze oczy aby uniknąć niespodzianek. Dziękujemy za pouczającą wizytę i czekamy na następną.