1)Wspaniały i bardzo udany i cudowny wypad do Pragi z Panem Marcinem Machockim (Wycieczka z Przewodnikiem) 29.04 – 02.05.2017 r.
Zwiedzanie z przewodnikiem Pragi. Spacer po Wyszehradzie Pierwsza siedziba czeskich władców, zabytkowe fortyfikacje, XVII wieczna forteca, wspaniałe widoki na Wełtawę, centrum historyczne i Zamek Praski.
Główne punkty: zabytkowe bramy forteczne, romańska Rotunda św. Marcina, spacer przez sady wokół Dziekanii i Kanonii, pozostałości dawnej bazyliki, Św. Wawrzyńca po murach fortecznych z widokami na miasto, monumentalne grupy rzeźbiarskie J. V. Myslbeka, Bazylika Św. Piotra i Pawła, cmentarz Wyszehradzki – założony w 1890 roku jako miejsce spoczynku ważnych osobistości czeskich, tajemnicze Czarcie Kamienie (osnute wieloma legendami).
Spotkanie z przewodnikiem pod stadionem Strahowskim – największym na świecie, wieża widokowa Petrzyn, Klasztor Strahowski, Praska Loretta (bez zwiedzania obiektu), Katedra – Stary Pałac Królewski-Bazylika Św. Jerzego-Złota uliczka, Mała Strana, Most Karola, krótki spacer przez dzielnicę żydowską Józefów.
Nowe Miasto – Stare Miasto. Główne punkty: spotkanie z przewodnikiem na parkingu przy Głównym Dworcu Kolejowym, Plac Wacława, Ogrody Franciszkańskie, Kościół Matki Bożej Śnieżnej, Klementinum – dawne kolegium jezuickie/Biblioteka Narodowa, Rynek Staromiejski z zegarem astronomicznym – praskim „Orlojem”, Wieża Prochowa, Dom Reprezentacyjny
2) 01.05,2017r, spędziliśmy dzień na wycieczce jednodniowej pn” CZARNE WESELE” I SŁUPSKIE STARE MIASTO „
Czarne Wesele to impreza otwierająca sezon turystyczny w Klukach odbywa się od 1995 roku. Działaniem najważniejszym jest kopanie torfu. Sprawność kopaczy i wygląd równiutkich kostek zawsze wzbudzają powszechny aplauz. Wielu spośród muzealnych gości nie zważając na możliwość pobrudzenia się, próbuje swych sił w kopaniu; wszyscy niemal chcą dotknąć a nawet powąchać kostkę torfu.
W trakcie Czarnego Wesela zapoznać się można między innymi z technikami dekarskimi i ciesielskimi. Czarne Wesele to również okazja do posłuchania ludowej muzyki, co roku występuje u nas kilka zespołów prezentujących folklor kaszubski. Czarne Wesele to także okazja do zrobienia zakupów. Na kiermaszu na terenie muzeum można kupić rzeźby ludowe, obrazy, hafty kaszubskie, wyroby z bursztynu i kamieni półszlachetnych, ceramikę Neclów, wyroby plecionkarskie i inne wyroby rękodzielnicze.
W programie wycieczki mieliśmy między innymi poza Czarnym Weselem:
- wejście na święte wzgórze Słowińców, Rowokół (wieża widokowa),Rowokół (115 m.n.p.m) – to wzgórze morenowe wznoszące się nad jeziorem Gardno tuż obok miejscowości Smołdzino. W przeszłości była miejscem kultu pogańskich Pomorzan.
Góra jest dobrze widoczne od strony lądu i morza. Od zawsze była punktem orientacyjnym dla żeglarzy i wędrowców. - Słupsk – spacer uliczkami starego miasta (m. in. Zamek Książąt Pomorskich, baszta Czarownic, brama Nowa, Ratus
3) 2.05.2017r. w Teatrze na pokazie spektaklu „Dom Wschodzącego Słońca”
Spektakl muzyczny z przebojami lat 70 i 80 Miłość, wiara, przyjaźń i przebaczenie.
Prawdziwe zdarzenia, konkretne miejsca. Współczesność przeplata się z historią….
Grupa muzyków rockowych – Greg, Lalek, Aga, Maryjanka – poszukuje stałego miejsca na próby ambitnego zespołu. Ukończyli szkołę i co dalej? Są pełni zapału i wiary w sens oryginalnej, własnej twórczości, ale wejście w dorosłość zmusza ich do licznych kompromisów artystycznych i trudnych wyborów życiowych.
Założeniem sztuki jest pokazanie kontrastu pomiędzy fasadowością i komercjalizacją współczesnej Polski, a zapominanymi korzeniami, wymazywaną tradycją. Jak zmienić rozgoryczenie ludzi kształtem kraju, jaki został zbudowany po roku 1989, jak poprawić sytuację „ludzi odsuniętych na margines życia społecznego”? Czy istnieje możliwość porozumienia w oparciu o wspólne doświadczenie przeszłości i akceptację najważniejszych wartości – kulturowych, religijnych, artystycznych?Muzyka rockowa przeplatać się będzie z innymi gatunkami i stylami.Pytanie zadane niegdyś przez Juliusza Słowackiego „Polska, ale jaka?” wciąż wymaga od każdego z nas własnej odpowiedzi.
„Dom Wschodzącego Słońca” to prapremierowa sztuka muzyczna Romana Kołakowskiego, napisana i skomponowana specjalnie dla Bałtyckiego Teatru Dramatycznego im. Juliusza Słowackiego w Koszalinie.
Akcja rozgrywa się w koszalińskim środowisku młodzieży artystycznej – autor przywołuje nazwiska rzeczywistych osób, konkretne miejsca i prawdziwe zdarzenia. Współczesność przeplata się z historią
Spektakl został nominowany do 23. edycji Ogólnopolskiego Konkursu na Wystawienie Polskiej Sztuki Współczesnej. Organiowanego przez Intytut Teatralny im. Z. Raszewskiego w Warszawie oraz przez Ministerstwo Kultury i Dziedziectwa Narodowego.
4) W Studni Restauracji z owocami morza · Koszalin oraz Medical SPA Unitral w Mielnie
5) 2 maja 2017r.Na Dniu Święta FLAGI w Koszalinie
6) Na wielu,wielu innych imprezach i wyjazdach ,Byliśmy wszędzie bo oczywiście „Wierzę,że mogę” stale nam towarzyszy