W dniach 1, 8, 15, 22 i 29 października odbywały się Etnograficzne Warsztaty Rękodzielnicze w Muzeum. Nasi członkowie uczestniczą w nich bawiąc się uczą i nabywają umiejętności o które nie kiedy nawet by siebie nie podejrzewali. Tematem w październiku było „Zmierz się z pająkiem! Ludowym pająkiem!” i była to nauka wykonywania pająków ludowych.
Pająki – to obiekty plastyki ludowej praktycznie już zapomniane. Zawieszane pod powałą chat przed świętami Bożego Narodzenia i Wielkanocy symbolizować miały urodzaj i szczęście w nowym roku. Swoją wyjątkowo urokliwą geometryczną formą, kolorystyką i prostotą materiałów, z których są wykonywane (słoma, bibuła, włóczka, groch, patyczki ) budzą obecnie ogólny podziw wśród cudzoziemców. W Polsce traktowane po macoszemu, prawie całkowicie wyparte zostały przez nowoczesne, modne wzornictwo.
A w listopadzie
Któż z nas nie pamięta dziecięcych zabaw w naturze, „taplania się” w błocie, wyczuwanie palcami konsystencji rozmiękłej ziemi czy gliny. Jeśli istotniejsze od sterylnej pedanterii są Wam artystyczne doznania, jeśli lubicie twórcze brudzenie się, Muzeum wraz z nami zaprasza do lepienia w glinie w ramach naszych listopadowych, Etnograficznych Warsztatów Rękodzielniczych.
Zostaną pokazane najprostsze metody lepienia małych miseczek, pojemniczków, kubeczków. Wyjaśnione będzie na czym polega technika lepienia z wałeczków i z rozwałkowanego płata.
Najmłodsze dzieci (w wieku przedszkolnym ) będą miały idealną okazję do poznania właściwości gliny. Poprzez wgniatanie, odbijanie patyczków, kamyczków, muszelek, ziaren zbóż itp. „darów natury” tworzyć będą rozmaite struktury.