Pierwsze majowe warsztaty rękodzielnicze z naszym udziałem także przybliżyły tematykę polichromii meblarskiej będącej wizytówką kultury jamneńskiej. Sięgając po charakterystyczne motywy, zachowując tę samą kolorystykę, dekorowano zakładki wykonane ze sklejki, zawieszki w kształcie serca, istnieje także możliwość przeniesienia wzorów na przyniesione z domu pojemniczki drewniane, wieszaczki itp.
W pracy była możliwość korzystania z drewnianych szablonów wspierających i ułatwiających malowanie uroczych motywów roślinnych.
W pracy była możliwość korzystania z drewnianych szablonów wspierających i ułatwiających malowanie uroczych motywów roślinnych.
W czasach, kiedy zdobienie wyrobów drewnianych zdominował „decoupage” sięgamy po tradycyjne techniki. Podczas zajęć powstają pierwsze prace nawiązujące tematycznie do jamneńskiej polichromii meblarskiej.Inspiracją do tworzenia prac na warsztatach polichromii na drewnie i sklejce była wyjątkowo urokliwa polichromia meblarska, będąca rozpoznawalną wizytówką kultury jamneńskiej. Sięgając po charakterystyczne motywy, zachowując tę samą kolorystykę, dekorowano zagruntowane wcześniej farbą prostokątne zakładki, zawieszki w kształcie serca wykonane ze sklejki. Wzory można przenosić posługując się (jak to robili dawni mieszkańcy Jamna) specjalnie przygotowanymi szablonami. Ręcznie malowana praca o charakterze etnodizajnu będzie zapewne miłą pamiątką z naszej zagrody, propagującą regionalne wzornictwo.
W maju obywały się także warsztaty ceramiczne.Nie ma większej przyjemności niż własnoręczne wykonanie naczynia, które nie tylko zdobi, ale również pełni funkcję użytkową. Podczas warsztatów ceramicznych każdy uczestnik mógł wykonać małą miseczkę. Pierwsze zajęcia wprowadziły w tajniki lepienia z wałeczków. Chcąc prześledzić cały proces powstawania pracy ceramicznej należy uczestniczyć przynajmniej w dwóch zajęciach. Po pierwszym spotkaniu, pozostawione naczynie schło w naturalnych warunkach, następnie zostało wstępnie wypalone. Na kolejnych spotkaniach będzie można przejść do fazy obróbki, dekorowania i szkliwienia.
Prosimy o zapisywanie się pod numerem 94 341 65 87 lub 508 129 892.
Godziny warsztatów zostały dopasowane do rozkładu linii nr 6: http://rj.mzk.koszalin.pl/?linia=6
Cena z wypałem (uczestnictwo w jednych zajęciach): 15 zł
Bez wypału ( uczestnik zabiera mokrą pracę): 5
Dla przypomnienia
Oferta edukacyjna Muzeum w Koszalinie, realizowana w Zagrodzie Jamneńskiej, opiera się na solidnej wiedzy historycznej, przekazywanej poprzez działania interaktywne, warsztatowe.Celem jest nauczanie poprzez doświadczanie. Muzeum nie chce ograniczać zadań skansenu jedynie do prezentowania zabytków, a roli gości do bycia biernymi widzami. „Zobacz, posłuchaj, dotknij, wykonaj samodzielnie” to hasła towarzyszące zajęciom. Podjęto wyzwanie odtworzenia regionalnych obiektów plastyki i rzemiosła ludowego. Muzeum chce też pokazać, jak wyglądała codzienność mieszkańców pomorskich wsi i pozwolić uczestnikom warsztatów choć przez chwilę poczuć się dawnymi Jamneńczykami… Pragnieniem jest edukowanie , odrzucając sztywne schematy. Spotkania odbywają się w różnych przestrzeniach naszej zagrody: izbach zabytkowej chaty, ogródku, salkach edukacyjnych stodoły. Nie zmuszamy do siedzenia w ławce – korzystamy także z dużej przestrzeni podłogowej dającej więcej możliwości ruchu, a w sytuacjach tego wymagających pozwalającej odpoczywać na miękkich, wygodnych pufach. Muzeum stawia na zajęcia, które rozbudzą ciekawość i motorykę dzieci oraz młodzieży. Wprowadzając warsztaty dla najmłodszych, pobudza się wszystkie zmysły odwiedzających nas maluchów. Wiejskie podwórko, ogród, domowa spiżarnia to skarbnica materiałów, które wykorzystywane są do zajęć. Sensoplastyka®-elementy. To także możliwość obcowania z naturą, odkrywania piękna w prostocie. Warsztaty odbywają się w cyklach miesięcznych. Stałymi punktami w kalendarzu są warsztaty ceramiczne oraz Sensoplastyka®-elementy rozszerzane każdego miesiąca o dodatkową technikę (haft, polichromię na drewnie i sklejce, druk klockowy na tkaninie, tkactwo). W okresie świąt Bożego Narodzenia oraz Wielkanocy przybliżona zostanie plastyka obrzędowa: nauczymy się wykonywania dawnych ozdób choinkowych, kwiatów z bibuły, palm wielkanocnych, dekorowania pisanek tradycyjnymi technikami. W ten sposób pielęgnowane będą tradycje, które przyniosły na Pomorze różne grupy osadnicze, a które – w dużej mierze – są dziś bliskie zapomnienia. • Wznowiono spotkania warsztatowe dla seniorów. Zapraszamy w każdą środę w godz. 10.15 – 12.15 oraz 13.00 – 15.00. • Dla osób dorosłych – pracujących spotkania sobotnie; w godz. 10.15 – 12.15 ; • W soboty warsztaty rodzinne odbywają się w godz. 12.45 – 14.15