19 września 2018 r. w środę u nas (18.09 w Bibliotece Publicznej) odbyło się dawno zapowiadane spotkanie z historykiem i dziennikarzem, autorem i współautorem wielu książek na temat przeszłości polskiego lotnictwa, Grzegorzem Śliżewskim.
Autor książki „God save the 303 Squadron! Historia Dywizjonu 303 z trochę innej perspektywy”, napisanej wspólnie z Grzegorzem Sojdą opowiadał nam bardzo ciekawie o polskim lotnictwie.
Czekaliśmy na to spotkanie, szczególnie po obejrzeniu dwóch filmów w tym temacie, zatem mieliśmy świetną okazję posłuchać o dywizjonie 303 i lotnictwie waśnie z innej perspektywy
„Jednostka miała też szczęście do ludzi, którzy w niej służyli, a później zapisali się w historii nie tylko lotnictwa, i nie tylko Polski. Ta książka jest też o nich, o ludziach rzadko kojarzonych z kościuszkowskimi kosami – byli wśród nich i Ludomił Rayski, i Roman Czerniawski, i Marian Cooper, i Stanisław Latwis, i Janusz Meisner, i Bohdan Arct, i Artur Horowicz.
Główną osią narracji książki jest jednak podążanie autorów za rodzącą się, i wciąż darzoną niebywałą miłością Polaków, sławą kolejnych wcieleń Kościuszkowskiej Eskadry”.
Grzegorz Śliżewski (1967), rodowity koszalinianin. Historyk i dziennikarz. Absolwent Historii Uniwersytetu Gdańskiego, doktor nauk humanistycznych w dziedzinie historia Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. Przez 10 lat dziennikarz lokalnego dziennika „Głos Koszaliński”, sześć lat pełnił funkcję rzecznika prasowego prezydenta Koszalina, były wykładowca Politechniki Koszalińskiej, obecnie w służbach PR koszalińskiego ratusza. W swoich badaniach zajmuje się przeszłością polskiego lotnictwa, autor i współautor dziesięciu książek oraz blisko stu artykułów na ten temat, publikowanych m.in. we Francji, Hiszpanii
i Kanadzie. Główny organizator corocznej konferencji popularnonaukowej „Historia skrzydłami malowana”.
(informacja na podstawie materiałów prasowych).
Miło nam było ugościć takiego gościa, bo spotkanie bardzo udane i ciekawe.