Z okazji Dnia Zdrowia zaprosiliśmy w dniu 05.04.2018r. na spotkanie w ramach Akademii Zdrowia Psychologa i Psychoterapeutę Panią Annę Mackiewicz z tematem „Zdrowa wiosna-profilaktyka zaburzeń nastroju czyli jak przechodzić zmiany lepiej” . Rozmawialiśmy między innymi o depresji, emocjach, zburzeniach nastroju – temat ważny ale trochę lekceważony. Warto było posłuchać.
Depresja to poważna choroba, której objawem jest przejmujące uczucie smutku, przygnębienie, zniechęcenie, utrata zainteresowań i przyjemności, zaburzenia snu i apetytu, ogólne zmęczenie, utrata koncentracji. Depresja znacząco obniża jakość życia pacjentów i ich zdolność funkcjonowania w każdym obszarze życia.
Termin „depresja” funkcjonuje zarówno w języku potocznym, jak i naukowym, (psychologicznym, psychiatrycznym, psychoterapeutycznym), co bywa przyczyną wielu nieporozumień. W tym pierwszym przypadku znaczy mniej więcej tyle, co „mieć doła”, czyli przejściowo pogorszone samopoczucie, które jest jednak zjawiskiem naturalnym, wręcz koniecznym – pod warunkiem, że smutek i przygnębienie przeplatają się z innymi uczuciami i prędzej czy później przemijają. Bolesne, kryzysowe doświadczenia spotykają niemal każdego, powodując zmiany nastroju, lecz zazwyczaj podlega on samoregulacji.
Anna Mackiewicz jest psychologiem o specjalności klinicznej człowieka dorosłego, psychoterapeutą w trakcie certyfikacji, absolwentką szkolenia ABC Terapii Krótkoterminowej Skoncentrowanej na Rozwiązaniu. Posiada uprawnienia z zakresu przeprowadzania treningu umiejętności społecznych, kwalifikacje do realizacji programu edukacyjno – korekcyjnego dla sprawców przemocy domowej wg modelu Duluth oraz Krótkiej Interwencji wobec osób nadużywających substancji psychoaktywnych. Jest realizatorką projektów unijnych w zakresie treningów umiejętności interpersonalnych.
Na co dzień prowadzi konsultacje diagnostyczne, psychokorekcyjne z osobami zaburzonymi osobowościowo, uzależnionymi od środków psychoaktywnych oraz będących w sytuacjach kryzysowych w swoim życiu. Pracuje z osobami wymagającymi wsparcia społecznego. Posiada warsztat umiejętności trenerskich, planowania i tworzenia programów rekrutacyjnych, szkoleniowych oraz aktywizacyjnych. Posiada również doświadczenie w pracy wykładowcy.