12.04.2018r. (czwartek) zorganizowaliśmy spotkanie z lek.med.Panią Elżbietą Galińską Gruchałą- Powiatowym Inspektorem Sanitarnym w Koszalinie w temacie kleszczy się a właściwie chorobami odkleszczowymi, które jest bardzo groźne dla nas.Boimy się kleszczy i następstw ich ukąszeń ( i słusznie), ale czy wszystko o tych pasożytach wiemy? Chyba jednak nie, stąd nasze spotkanie.
Kleszcze – małe pasożyty, których wzmożona aktywność w Polsce notowana jest od maja do października. Kleszcze atakują zarówno ludzi, jak i zwierzęta – narażone na nie są również nasi domowi pupile – psy i koty. Kleszcze najłatwiej spotkać w lasach i w krzakach. Na temat kleszczy narosło jednak wiele opowieści – niektóre prawdziwe, inne częściowo prawdziwe, a jeszcze inne zupełnie fałszywe. Mity o kleszczach są rozpowszechnione w ludzkiej świadomości w stopniu większym, niż może się nam wydawać na pierwszy rzut oka. Przyjrzyjmy się najpopularniejszym opowieściom dotyczących kleszczy.
Czy każdy kleszcz jest nosicielem boreliozy – MIT!
OKAZUJE SIĘ ŻE, Nie wszystkie kleszcze są nosicielami boreliozy (lub innych chorób odkleszczowych) – właściwie większość kleszczy jest zdrowa. Jeżeli liczba kleszczy zdolnych zarazić daną chorobą wzrasta powyżej dwudziestu procent populacji na danym obszarze mówi się już o stanie wyższego zagrożenia.
Okazuje się, że fakty o kleszczach znacznie przegrywają z mitami, zwłaszcza jeżeli chodzi o to, co nazwać można wiedzą powszechną. Kleszcze są jednak niebezpieczne – to fakt, którego podważyć nie sposób – nie każdy kleszcz zaraża, ale każda choroba odkleszczowa jest bardzo groźna.
Oczywiście dowiedzieliśmy się wiele, wiele więcej na naszym spotkaniu, które było bardzo ciekawe,bardzo dobrze przygotowane a prelekcja bardzo obrazowa. Pani Elżbieta Galińska Gruchała odpowiadała cierpliwie na pytania,bo problem okazał się, jak spodziewaliśmy się bardzo ważny.